BIP DPS Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej

Biuletyn DPS -Życie na Romera

Artystyczna droga, próby i ćwiczenia Mieszkańców Naszego Domu przed premierą operowego spektaklu „ Szukając Leara – Verdi”.
Czwartek, 09 Lipiec 2015 11:46

Artystyczna droga, próby i ćwiczenia Mieszkańców Naszego Domu przed premierą operowego spektaklu „ Szukając Leara – Verdi”. “Król Lear” - Williama Szekspira. Rzecz dzieje się w Brytanii, gdzie surowy król tej mitycznej krainy, czując się już starym, postanawia rozdzielić swoje państwo miedzy trzy córki. Przedtem jednak chce przekonać się, która z nich kocha go najbardziej. Goneryli i Reganie gładko przychodzą na język czułe frazesy. Zostają za to obdarowane połaciami królestwa. Najmłodsza Kordelia jest zamknięta w sobie i nieskora do pustych słów. Jej powściągliwość doprowadza ojca do wściekłości. Zostaje wydziedziczona i wypędzona. Wraz z nią zausznik króla hrabia Kent, który próbuje stanąć w jej obronie. Lear, pozbywszy się ciężarów władzy, postanawia wraz z licznym orszakiem przebywać na przemian u dwu córek, które tak hojnie obdarzył. Ale młodym władczyniom zaczyna ciążyć apodyktyczny starzec, a także jego kosztowna i niesforna świta. Najpierw Goneryla pozbywa się ojca, potem Regana nie wpuszcza go do swojego pałacu mimo szalejącej burzy. Dalej następują coraz tragiczniejsze zdarzenia, w wyniku których Goneryla truje Reganę, a potem zabija się sama, wydając wcześniej rozkaz podstępnego zgładzenia Kordelii. Lear pod ciosami nieszczęść popada w coraz głębsze obłąkanie. Serce jego nie wytrzymuje ostatniego ciosu jakim jest śmierć Kordelii.

Jak już wcześniej informowaliśmy, Mieszkańcy Naszego Domu ( dziewięć osób przetrwało pierwsze zajęcia teoretyczne i praktyczne) zostali zaproszeni do wzięcia czynnego udziału najpierw w specjalistycznych próbach i następnie w niezwykłej sztuce występu na scenie – wielkiej premiery. „Szukając Leara: Verdi”. To spektakl w reżyserii Michała Znanieckiego, angażujący także Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Sam projekt nosi nazwę "Jutropera dla wykluczonych - edycja Szczecin 2015". A to wszystko oznacza warsztaty i spektakl według autorskiego scenariusza światowej sławy reżysera Michała Znanieckiego. Skierowany jest do ludzi mieszkających także w Domach Pomocy Społecznej . Celem jest nie tylko dotarcie do tych ludzi ze sztuką operową, ale też ich aktywne uczestnictwo w spektaklu. Teraz raz w miesiącu Mieszkańcy Naszego Domu, raz w miesiącu, kilka dni pracują z wybitnymi specjalistami: Dianą Tcheocharidis ( Argentyna) – choreografką , Zofią Dowjat – kierownikiem warsztatówi i i równolegle z asystentką reżysera, Magdaleną Sowińską – koordynaktorem projektu . Chętni do artystycznej przygody i występu na scenie Opery na Mieszkańcy Naszego Domu pracują w pocie czoła( choreografia, słowo mówione ), poznają wszelkie tajniki sztuki wykonawczej, słuchają ciekawych wykładów Pani Zofii Dowjat i bardzo intensywnie ćwiczą pod kierunkiem wspomnianych już fachowców. Finałem wszystkich działań będzie wykonanie „Króla Leara” w wersji kameralnej z towarzyszeniem fortepianu oraz w pełnej wersji na dużej scenie ( tu udział artystów z Naszego Domu) w tymczasowej Hali Opery na Zamku przy ulicy Energetyków.. W Projekcie weźmie udział m.in. aktor Wojciech Malajkat i baryton Jerzy Artysz. Właśnie ostatnio, pierwszego lipca 2015 roku zajęcia – próby przygotowujące Mieszkańców Naszego Domu odbyły się w Jadalni DPS”DKiPZS” przy ul. Eugeniusza Romera 21-29, zaś następnego dnia, tj. 2 lipca 2015 Mieszkańcy, opiekunowie i instruktor ds. k –o pojechali do Hali Opery przy ulicy Energetyków i tam, już na scenie, w pocie czoła, pod zdyscyplinowanym, lecz czułym okiem Pani Zosi i Pani Choreograf, przemierzali kolejne stopnie do operowego wtajemniczenia, którego szczytem, kulminacją będzie wielki spektakl 25 i 26 września 2015 roku. Szykuje się niezwykle wydarzenie artystyczne.