BIP DPS Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej

Biuletyn DPS -Życie na Romera

W Naszym Domu: Senioriada – 10 sierpnia 2015 r. – niekonwencjonalne zawody sportowo – rekreacyjne na świeżym powietrzu w przydomowej, zielonej enklawie
Czwartek, 27 Sierpień 2015 10:00

Uwaga, uwaga: XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie, czyli popularnie mówiąc Olimpiada, to multidyscyplinarne zawody sportowe, które odbędą się w brazylijskim Rio de Janeiro w 2016 roku. Będą to pierwsze igrzyska w Ameryce Południowej. Uczestnicy Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku prawdopodobnie będą rywalizować w 28 dyscyplinach sportowych. Spartakiada ( od łac. imienia Spartacus, które nosił gladiator-powstaniec Spartakus) – forma masowych zawodów sportowych, której głównym celem było rozpowszechnianie sportu. Początkowo spartakiady odbywały się w Związku Radzieckim, po II wojnie światowej organizowano je również w innych krajach bloku wschodniego. Utożsamiano je tam z robotniczymi zawodami sportowymi.

Co więcej, idea tego typu zawodów jest ciągle aktualna. Oto XXV Ogólnopolska ( Jubileuszowa) Spartakiada Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego organizowana jest w Poznaniu w dniach 28-30 sierpnia 2015 roku i gromadzi blisko 2 000 zawodników rywalizujących w ponad 25 konkurencjach sportowych. A my, w Naszym Domu Pomocy Społecznej „ Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej” przy ulicy Eugeniusza Romera 21 -29 w Szczecinie ani o jotę nie odstajemy os światowego trendu na sportowe zmagania, czy też rekreacyjne ( „ w zdrowym ciele – zdrowy duch”), często organizowane, pod okiem specjalistów – rehabilitantów ( Katarzyna Duda, Przemysław Kuduk, Dorota Rekść, Jagoda Kabat – trenerzy w swej klasie wyśmienici) na pięknie „ udekorowanych” altankami, ławeczkami zielonych, ogrodowych, przydomowych terenach, z kamiennymi wzgórkami z odpowiednią florą, wyłożonymi rozmaitymi kostkami dróżkami spacerowymi i ścieżkami zdrowia, placykiem „Słowiczym”, gdzie terapia muzyczna brzmi aż miło. Uwaga, uwaga – dnia 10 sierpnia 2015 roku o godzinie 10.00 odbyła się u nas Senioriada, czyli sportowe zmagania osób w tzw. sile wieku i starszych, w której uczestniczyli z zapałem, mimo upału, zaopatrzeni w odpowiednie ilości napojów, Mieszkańcy Naszego Domu nawykli już do tego typu niosących zdrowie zawodów. Było pięć, wcale niełatwych dyscyplin ( zwykle wymagających od uczestników celności rzutów piłeczkami i innymi niekonwencjonalnymi przedmiotami oraz innych kombinacji sportowych z planszami, co wcale nie jest takie proste). Zawodnicy zgłosili się ze wszystkich segmentów Naszego Domu, walka była zacięta, ale wielce fair play. Nic w tym dziwnego, bo sportowcy uczestniczący w Senioriadzie wywodzą się ze starej, dżentelmeńskiej szkoły wychowania, nawet przedwojennego, czy też powojennego, gdy za sportową walkę zgodną z najlepszymi zasadami wychowania wręczano puchary i promowano sportowców, a to jest najlepsza rekomendacja. Wspomnimy o zawodnikach, którzy zajęli pierwsze w sportowych zmaganiach. Są to: Pani Ewa Baranowska i Alicja Czuraba. Oczywiście wszyscy biorący udział w rozmaitych konkurencjach zasłużyli na wyróżnienia. I tak nasza Senioriada porównywalna jest z w swym przesłaniu z Olimpiadą, Spartakiadą i innymi szlachetnymi imprezami sportowymi. To powód do dumy. Sport to przecież nie tylko zdrowie ale radość i możliwość wykazania swej kondycji fizycznej i wszystkich innych pozytywnych przymiotów. Tak jest w Naszym Domu.