BIP DPS Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej

Biuletyn DPS -Życie na Romera

Ostatnie emocje i przymiarki kostiumów przed premierami spektaklu ” Szukając króla Leara: Verdi” z udziałem Mieszkańców Naszego Domu
Czwartek, 24 Wrzesień 2015 11:16

Mieszkańcy Naszego Domu - DPS „ Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej” przy ulicy Eugeniusza Romera 21 – 29 w Szczecinie zostali zaproszeni do wzięcia czynnego udziału w specjalistycznych próbach i następnie w niezwykłej sztuce występu na scenie – wielkiej serii trzech premier( 25, 26 i 27 września 2015 roku ) „Szukając Leara: Verdi”. Przedstawienie w reżyserii Michała Znanieckiego, angażuje także w pełni , wykorzystując talent i wyobraźnię, a także talent Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej ( wszystko rozbudowane i zdyscyplinowane podczas wielu prób przez Panią Zosię Dowjat, mistrzynię w swym fachu nad mistrzami / mistrzyniami). Sam projekt nosi nazwę "Jutropera dla wykluczonych - edycja Szczecin 2015". A to wszystko oznacza warsztaty i spektakl według autorskiego scenariusza światowej sławy reżysera Michała Znanieckiego. Skierowany jest do ludzi mieszkających także w Domach Pomocy Społecznej . Celem jest nie tylko dotarcie do tych ludzi ze sztuką operową, ale też ich aktywne uczestnictwo w spektaklu. Jest 9 września 2015 roku. Do Naszego Domu przybyła pod wodzą Pani Joanny Medyńskiej, scenografa Opery na Zamku w Szczecinie, grupa Pań krawcowych: Małgorzata Tatara, Dorota Jagodzińska, Agata Tyszko oraz Wiesława Misiewicz. Następuje sesja ostatnich przymiarek, mierzenia gotowych kostiumów przez naszych Mieszkańców ( Henryka Szafranek, Eunika Wachuta, Anna Karasińska, Alicja Czuraba, Ewa Ban, Danuta Krawczyk, Aniela Wiśniewska, Irena Cendrowska, Danuta Kleczkowska – Bochnia, Wieslawa Hajkowska, Barbara Malisz, Gabriel Pazdzior, Robert Papierz) – teraz operowych artystów.

Emocje są wielkie. Każdy ubiór wprowadza aktora w tajemniczy, wspaniały świat opery na deskach sceny, co jest przeżyciem niezwykłym, znanym tylko wybrańcom losu. A nasi artyści do nich należą. Jeszcze niezbyt zdają sobie sprawę, iż czeka ich przygoda życia, ale instynktownie to czują. Przy okazji nadmieniamy, że zaraz po europejskich premierach operowych, w Naszym Domu, w dniu 30 września 2015 roku odbędzie się spektakl kolejnej ( już piątej) sztuki, ale ten pierwszy – prima na naszej scenie Teatru Empatia zatytułowanej nietuzinkowo ” CukinodoCuki”. Śmiało można powiedzieć, iż Nasz Dom zielenią roślinnego otoczenia, śpiewem codziennym, ale także sztuką teatralną graną gościnnie i na własnej scenie stoi. Jest się z czego cieszyć. A przy okazji, jak zauważył mistrz Szekspir:” Życie jest teatrem”.