BIP DPS Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej

Biuletyn DPS -Życie na Romera

Teatr Empatia: 2 pazdziernika 2015 roku kolejna, piąta premiera spektaklu w Naszym Domu przyjęta entuzjastycznie. Brawa, brawa, brawa. Teraz wyjazd na Przegląd Teatrów Amatorskich do Kamiennej Góry
Środa, 14 Październik 2015 13:12

Az nie chce się wierzyć. To już piąta premiera Teatru Empatia. Ów nietuzinkowy, jak na Dom Pomocy Społecznej, z założenia , poprzez stałą pracę Mieszkańców nad aktorskimi umiejętnościami - profesjonalny na miarę możliwości przybytek muz: Melpomeny – muzy śpiewu, później tragedii - jej godłem jest maska teatralna i  Taliii – muzy komedii i poezji pasterskiej - posiadającej maskę komiczną powstał w Naszym Domu w roku 2012 z inicjatywy Lecha Galickiego, instruktora kulturalno – oświatowego, za zgodą i wielkim poparciem Pana Ryszarda Budzisza – mecenasa kultury w naszym depeesowskim środowisku. Trzon składu aktorskiego stanowiła grupa Mieszkańców: śp. Witold Czarnecki, Alicja Czuraba, Maria Magdalena Wołoszczuk i Henryka Szafranek.

Cóż to były za piękne czasy raczkowania Teatru Empatia. Czytania scenariuszy, powtarzanie w nieskończoność tych samych kwestii, ćwiczenia z zakresu fonetyki, choreografii, umiejętności i zasad poruszania się na scenie i wielu, wielu aktorskich podstaw tego zawodu. A dyscyplina na próbach – przede wszystkim! Absolutna „ dyktatura” reżysera. Poprzeczkę postawiliśmy sobie wysoko. I dało to znakomite efekty. Wystawiliśmy w kolejności spektakle: Ławka Papkina, Grona Grudnia, Ktoś Inny, Dżender, czyli Wielkie Bum i teraz CukinodoCuki. Zainteresowały się nami środki masowego przekazu: telewizja, radio, prasa. Świetnie wypadaliśmy na Przeglądach Teatrów Amatorskich. Dziennikarze często mówili: grają świetnie, ale to seniorzy i jak im się chce? Chciało się chciało i to bardzo. Po premierze zmęczeni a za chwile już tęskniliśmy za sceną. Podobnie było z przygotowaniami do spektaklu CukinodoCuki. Groteska sceniczna. W pierwszych czytaniach reżyser musiał nam tłumaczyć sens wielu kwestii, bo to komedia nieco surrealistyczna. Teraz wiemy i gramy jak z nut. Ta kolejna, piata premiera była bardzo ważna, ponieważ dała wielu osobom sygnał, że nie jesteśmy teatrem chwilowym, efemerycznym – lecz prawdziwym Teatrem Empatia ( w w nim terapii ogrom: teatroterapia, muzykoterapia, psychoterapia, socjoterapia etc.) a przede wszystkim radość obcowania z wysoką kulturą. Jeszcze tyle przed nami. Dzięki wsparciu Pana Ryszarda Budzisza, Dyrektora DPS”DKiPZS”( zakup reflektorów teatralnych), Pierwszego Widza Naszych Spektakli oraz pracy reżysera i scenarzysty - i nas wszystkich, Mieszkańców, aktorów Teatru Empatia. Poniżej informacje z plakatu do spektaklu CukinodoCuki. Zachęcamy do zobaczenia zdjęć z premiery. TEATR EMPATIA - (DPS „ Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej „ , ulica Eugeniusza Romera 21 – 29, Szczecin. Dyrektor Domu: Ryszard Budzisz. E – mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) zaprasza na kolejny spektakl premierowy komedię groteskową : CukinodoCuki, reżyseria: Lech Galicki, adaptacja tekstów K.I. Gałczyńskiego oraz proza i poezja własna reżysera. Premiera: 2 pazdziernika (piątek) 2015 r. – scena DPS, godz.11.00. Scenografia oraz kostiumy: Helena Sawczyszyn, oświetlenie oraz efekty audio: Przemysław Kuduk, organizacja sceniczna: Katarzyna Duda i Dorota Rekść. Obsada: Alicja Czuraba, Henryka Szafranek, Maria Magdalena Wołoszczuk, Katarzyna Duda, Magdalena Niżniowska, Lech Galicki, Przemysław Kuduk. Niech żyją aktorzy! Niech żyje Teatr…Empatia!