BIP DPS Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej

Biuletyn DPS -Życie na Romera

Cóż za zapach, cóż za kolor…
Środa, 24 Sierpień 2016 07:22

To chyba najpiękniejsze miejsce w całym kompleksie parku Kasprowicza. Ogród Różany popularnie przez Szczecinian nazwany „Różanką”, enklawa zieleni i barw, zapachów i różnorodności- urokliwa szczególnie w okresie letnim, kiedy to emanuje swoimi walorami i „rozkwita” w pełni.

23.07.2016r. Podopieczni Domu Pomocy Społecznej Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej wprost nie mogli oderwać się od pachnących róż, wielu gatunków. Na Różance znajduje się ponad dziewięć tysięcy róż w 99 odmianach, a każda z nich piękniejsza od poprzedniej. Jaki dylemat? Którą zobaczyć teraz, którą powąchać i dotknąć. Nie było końca tym praktykom. A przecież trzeba jeszcze posiedzieć w tak pięknym otoczeniu. Wartość wizualną ogrodu podnoszą takie elementy architektury jak kamienne schodki, alejki, „Ptasia fontanna” odtworzona z klinkieru i marmuru na postawie zdjęć i rycin, na wzór budowli przedwojennej oraz egzotyczne drzewa i krzewy posadzone w czasie zakładania ogrodu, m.in miłorząb dwuklapowy kasztanowiec gładki, metasekwoja chińska , tawlina jarzębolistna , korkowiec amurski, jabłonie, wiśnie, grab amerykański, trzmielina oskrzydlona, głóg Lavallego w odmianie Carrie'a , klon kolchidzki oraz świerk serbski występujący jedynie w górach Bośni i Hercegowiny. I jak tu wyjść nie obejrzawszy wszystkich tych cudów przyrody?

Malowniczy widok mieliśmy okazję oglądać w sobotnie popołudnie, przy akompaniamencie muzyki jezzowej. Szczecińska Agencja Artystyczna w okresie letnim dla Mieszkańców Szczecina zorganizowała moc atrakcji, nie mogło zabraknąć i nas. W tym też dniu odbywala się „Letnia Fiesta Jezzowa”, grał p. Sylwester Ostrowski i Quartet „Don`t Explain”. Oczywiście nie zabrakło również braw i zachwytów. Niestety czas wracać do Domu, ale przecież ”Różanka” zaprasza wszystkich zawsze. Nie raz zagościmy więc w jej progach.