BIP DPS Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej

Biuletyn DPS -Życie na Romera

Życie i twórczość Eliasza Rajzmana
Środa, 24 Sierpień 2016 07:40

W Naszym Domu „ Gość w Domu”, czyli Pani Cecylia Judek, sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej z ilustrowaną zdjęciami opowieścią o życiu i twórczości Eliasza Rajzmana, poety piszącego w języku jidysz

W dniu 6 lipca 2016 roku w progach Naszego Domu pojawiła się Pani Cecylia Judek, sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. To osoba bardzo lubiana przez Mieszkańców Naszego Domu, a na dodatek niezwykle doceniana za swoją wiedzę o polskiej literaturze, prozaikach i poetach, ich skomplikowanych życiorysach i krętych drogach prowadzących do stworzenia genialnych arcydzieł literackich. I nie tylko dotyczy to narodowych Wieszczów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, czy też Zygmunta Krasińskiego. Pani Cecylia Judek oprócz wiedzy, ma przydaną wspaniałą umiejętność interesującego opowiadania o mistrzach pióra, co bardzo cieszy Mieszkańców Naszego Domu i w trakcie takich wizyt literackich, dzięki prelegentce przenoszą się Oni w przestrzeni i w czasie, do okresów życia i twórczości literatów, jak w wehikule czasu. To bardzo dobra metoda poznawania najlepszych polskich poetów i pisarzy.

Tym razem Pani Cecylia Judek zapoznała zebranych w dużej liczbie Mieszkańców, jak zwykle w Kawiarence Domowej, z życiem i twórczością Eliasza Rajzmana, poety piszącego, co niezwykłe, w języku jidysz, zaś w mowie potocznej posługującego się językiem polskim. Eliasz Rajzman urodził się w okolicach Kowla na Wołyniu. Debiutował literacko w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Po wojnie wrócił do Polski i osiedlił się na Pomorzu Zachodnim. Zamieszkał w Szczecinie. Polski czytelnik mógł poznać wiersze poety żydowskiego pochodzenia jedynie w tłumaczeniach. Wyjątkowy, bo jeden jedyny w twórczości Rajzmana tom prozy ukazał się w roku 2000 w oficynie Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Te oraz wiele innych, superciekawych wiadomości o Eliaszu Rajzmanie przekazała Pani Cecylia Judek wielce zaciekawionym Mieszkańcom Naszego Domu, ilustrując swą opowieść zdjęciami i oryginalnymi tekstami . Padło wiele pytań, związanych także z miejscami i czasami działalności poety. To było ważne i ciekawe spotkanie literackie z cyklu „ Gość w Domu”. Następne odbędzie się w sierpniu roku 2016. Oczywiście jak zwykle opiszemy je posługując się typowo literackim językiem opowieści.