BIP DPS Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej

Biuletyn DPS -Życie na Romera

14 luty-Dzień Zakochanych lirycznie.
Środa, 22 Luty 2017 19:27

Jest w roku taki dzień, w którym można, a nawet trzeba powiedzieć- „fajnie, że jesteś’, „lubię Cię”, może nawet- „Kocham Cię”. Jest taki dzień, kiedy miłym akcentem jest otrzymanie kwiatów, czekoladek, pluszaka lub biżuterii- która zwłaszcza przez płeć piękną jest bardzo wyczekiwana. Może wszak oznajmiać wieść o zamążpójściu. Ale nie trzeba wielkich prezentów by ten dzień był wyjątkowy. Wystarczy przygaszone światło, blask tajemniczej świeczki, zapach róż, jakiś łakoć i ta druga osoba. Ale czy to musi być ukochany? Otóż nie!

W początkach tradycji Dnia Zakochanych – św. Walenty napisał list do swoich przyjaciół i podpisał po prostu twój Walenty. Co znajdowało się w liście możemy się tylko domyślać. Ale żyjąc w obecnych czasach to wyjątkowe święto obchodzone 14 lutego, ma swoją moc, magię i takiej magii na co dzień nam brakuje. Warto więc na chwilę przystanąć i pomyśleć co jest najważniejsze na świecie. Otóż miłość i zdrowie. Ze zdrowiem bywa różnie ale o miłość czasem warto zawalczyć i okazać naszemu bliskiemu, mężowi, żonie, przyjaciołom czy nawet kolegom z pracy jak ważni są dla nas w życiu.

W tym wyjątkowym dniu Nasi Podopieczni też usłyszeli jak ważni są dla Nas. W kawiarni Domu, o godz. 14:00 zebraliśmy się aby w romantycznej atmosferze wysłuchać wierszy i piosenek o miłości. Utwory literackie były różne- począwszy od I go listu do Koryntian „Hymnu o miłości”, poprzez utwory A.Asnyka „Na początku nic nie było”, utworów K. Przerwy -Tetmajera „A kiedy będziesz moją żoną” oraz „Rozmowy Lirycznej”. Ale aby nie było tak wyniośle przedstawiliśmy parę zabawnych utworów walentynkowych z Piwnicy pod baranami „Duetu miłosnego pchły i słonia” oraz „Ja dla Pana czasu nie mam...” z „Kabaretu Starszych Panów”. Dopełnieniem spotkania były piękne piosenki o miłości w wykonaniu Anny Jantar, Piotra Rubika, Marka Grechuty, „Czerwonych Gitar”, „Skaldów”, Hanny Ordonówny, które mogliśmy odsłuchać w formie quizu „Jaka to melodia”. Zwyciężczynią w konkursie była pani Ewa Szadujko, drugie miejsce zajęła Pani Irena Cendrowska, zaś trzecie Pani Aniela Wiśniewska. Dla mniej odważnych przewidziana była również krzyżówka miłosna- w tej konkurencji zwyciężyła Pani Danuta Krawczyk- tegoroczna „Królowa Balu Karnawałowego”, zaś dla pozostałych krzyżówkowiczów pocieszeniem były małe upominki- czerwone i różowe lakiery do paznokci, bo jak czerwień to nie tylko w sercu. Ach, szkoda ten dzień jest tylko raz do roku.