BIP DPS Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej

Biuletyn DPS -Życie na Romera

X Jubileuszowy Wojewódzki Przegląd Piosenki Żeglarskiej Domów Pomocy Społecznej
Wtorek, 01 Sierpień 2017 08:11

Natura jest cudowna: wysokie, strzeliste drzewa- dają cień w czasie upału, bujna korona, jak parasol chroni gdy zaskoczy deszcz; kwiaty kuszą swoimi kolorami a ich zapach uwodzi, czasem nawet odurza. Ptaki zachwycają swoim trelem w trakcie słonecznych spacerów lub gdy na chwilę posiądziemy na obszernej huśtawce- o tak, natura jest piękna, ale też nie okiełznana i nieprzewidywalna. Skutki tegorocznych bardzo ulewnych i gwałtownych burz odczuliśmy na własnej skórze. Mieliśmy nadzieję, że jak co roku, pogoda nam dopisze i będziemy mieć wprost idealne warunki do wspólnego świętowania i biesiadowania. Jak się okazało- było zgoła inaczej. Ulewne deszcze i niska temperatura pokrzyżowały Nasze plany i nadzieje… jednak nie ostudziły zapału i chęci ugoszczenia hojnych darczyńców, sponsorów, władz Miasta Szczecina oraz przede wszystkim Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej, którzy nie zrezygnowali z przyjazdu do Szczecina. Tym razem uroczystość miała miejsce w naszych murach. Impreza jak co roku odbyła się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Szczecina i oczywiście po raz dziesiąty zabrzmiał dźwięk żeglarskiego dzwonu okrętowego, zapowiadającego świetną zabawę.

Każdego roku, kolejnej imprezie towarzyszy inny marynistyczny motyw. Wszystkie dotychczasowe symbole, wydrukowane na oryginalnych szantowych koszulkach, można obejrzeć w kawiarni Naszego Domu. Tym razem - z racji jubileuszu, symbolem imprezy jest Neptun-król mórz i oceanów. Festiwal umożliwia prezentację całorocznej pracy twórczej Podopiecznych w ramach szeroko pojętej terapii i twórczości artystycznej. Pokaz umiejętności wokalno-muzycznych, a także własnoręcznie wykonane dekoracje, stroje oraz choreografia występów, pozwala ukazać szeroki wachlarz umiejętności Podopiecznych Naszego Domu oraz Gości. Ponadto, na terenie Domu prezentowana jest wystawa prac o tematyce marynistycznej, wykonanych zarówno przez Podopiecznych domów biorących udział w Przeglądzie, jak i innych, nieobecnych Podopiecznych, którzy w ten sposób mają okazję zaprezentować swoją twórczość na szerszym forum.

To wydarzenie artystyczne stało się tradycją Domu Pomocy Społecznej Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej. Na profesjonalnej scenie tegorocznego Jubileuszowego X Przeglądu wystąpią aż 24 zespoły. Podopieczni przygotowują się do prezentacji przez wiele miesięcy pod okiem personelu, który czuwa nad programem oraz organizuje całą imprezę. Zaproszeni Goście przygotowują się pieczołowicie do swoich występów, starając się jak najlepiej zaprezentować na scenie. Gospodarze i Goście mają niebywałą okazję do niezwykłego spotkania integracyjnego i wspólnej biesiady, przy okazji której co roku przygotowywane są różne niespodzianki, między innymi: wata cukrowa, foto budka, loteria fantowa, pamiątkowa fotografia z piratem, bańki mydlane, mgiełka albo odwiedziny policji konnej. Przegląd, to nie tylko występy zespołów na prawdziwej scenie, ale również wspólna zabawa i tańce w rytmach porywającej muzyki oraz wspólny śpiew. To właśnie w tym dniu i w tym miejscu bawią się i integrują przedstawiciele wszystkich pokoleń, nawiązując nowe przyjaźnie. Zabawa nie tylko jednoczy, ale umożliwia także wymianę doświadczeń. Występy zaś mobilizują do doskonalenia swoich umiejętności i motywują uczestników, aby w przyszłym roku zaprezentować się jeszcze lepiej. Dzięki naszym sponsorom każdy występ jest nagradzany, a Uczestnicy otrzymują pamiątkowe statuetki i koszulki od organizatora wraz z podziękowaniem za udział w imprezie i ogrom ciężkiej pracy włożony w przygotowania do występów.Cała impreza możliwa jest dzięki wsparciu Szczecińskiego Stowarzyszenia „Złoty Wiek” oraz szczecińskich i krajowych firm. Festiwal podkreśla morski charakter Naszego Miasta. Dzień festiwalowy, to jedyny dzień w roku, kiedy do Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej przybywają tak licznie Goście, a na terenie Domu spotykają się kolorowo przebrani piraci, marynarze, żeglarze, czyli wszyscy którzy kochają dobrą zabawę taniec i śpiew. Tradycją się już stało, że pracownicy Naszego Domu dziękując za dobrą zabawę wykonują sami wspólnie piosenkę do napisanych przez siebie tekstów zamieniając wysiłek, zaangażowane i determinację włożone w organizację tego cyklicznego wydarzenia w ich kolejny sukces.