BIP DPS Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej

Biuletyn DPS -Życie na Romera

Uwaga, proszę Państwa …32,…2,….17,…

08.18.2017r. po raz pierwszy gościliśmy w Naszym Domu zespół wokalny „Józefinki” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Grupa powstała w 2016 r., głównie dzięki komponującemu piosenki i grającemu na gitarze Panu Józefowi, od którego też imienia powstała nazwa zespołu. Wokaliści amatorzy - jak siebie określają, to ludzie, którzy czerpią energię ze swojego śpiewania. „Józefinki” maja to coś w sobie, iskrę w oku, pasję w sercu i to nią zarażają publiczność. Mogliśmy usłyszeć znane i lubiane przez większość Seniorów przeboje lat 60-tych, 70-tych, piosenki biesiadne, cygańskie. To utwory które każdego słuchacza porywają do super zabawy i wciągają w wir wspomnień - pierwszych miłości, wagarów, spacerów, chwil radosnych, melancholijnych - ot ludzkich przeżyć.

W takim skupieniu Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej grają przynajmniej raz w miesiącu w Bingo. Gdy dopisuje pogoda, gra z kulkami przenosi się w zaciszne miejsce ogrodu przed Domem, w otoczeniu kwiatów, drzew i ptaków. Jednak tym razem aura była wyjątkowo kapryśna i „zabawa” odbyła się w jadalni Domu.

Nie od dziś wiadomo, że dla Seniorów aktywność umysłowa jest bardzo wskazana i mowa nie tylko o krzyżówkach, grze w karty i czytaniu gazet czy książek. Nasi Seniorzy cenią sobie równie dobrze doborowe towarzystwo jak i świetną zabawę. A cóż sprawia większą radość aniżeli chwile wspólnie spędzone na uśmiechach, podpowiedziach i żartach. Kalambury, ćwiczenia pamięci, bingo, rozwiązywanie krzyżówek czy rozgrywki w szachy, warcaby i inne gry planszowe już na stałe wpisały się do naszej codzienności i dobrze. Wszelka aktywność umysłowa poprawia zdolność zapamiętywania, kojarzenia nowych rzeczy i sytuacji a przy tym wzmacnia relacje towarzyskie i ułatwia poznawanie nowych sąsiadów. Jest to czas świetnej zabawy i przełamywania barier i ograniczeń. To nie jest trudne. Spróbuj i Ty! Zapraszamy.