BIP DPS Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej

Biuletyn DPS -Życie na Romera

Spotkanie Seniorów Dziennego Domu Pomocy Społecznej Nr 2 z sekretarzem książnicy Pomorskiej, Panią Cecylią Judek – prelekcje pt. „Konrad znany, czy nieznany?” – DDPS/Ł 09.08.17r.

Dnia 09.08.2017r., w środę Podopiecznych Dziennego Domu Pomocy Społecznej Nr 2 przy ul. Łukasiewicza 6 w Szczecinie, odwiedziła Pani Cecylia Judek – Sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Przedstawiła Seniorom prezentację multimedialną zatytułowaną: „Konrad znany, czy nieznany?”. Prezentacja ta zawierała ciekawe informacje na temat życia i twórczości pisarza Josepha Conrada, a właściwie Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego. Joseph Conrad urodził się 3 grudnia 1857 w Berdyczowie, zmarł natomiast 3 sierpnia 1924 w Bishopsbourne. Był angielskim pisarzem i publicystą pochodzenia polskiego. Józef Korzeniowski był jedynym synem pisarza i działacza niepodległościowego Apollona Korzeniowskiego i Ewy z Bobrowskich.

Nie ukończywszy gimnazjum wyjechał w 1874 do Francji i zaciągnął się na statek jako prosty marynarz. W 1894 osiadł w Anglii i poświęcił się pracy pisarskiej. Zaledwie rok później wydał pierwszą powieść pt.: „Szaleństwo Almayera”. Publikując na obczyźnie używał pseudonimu Joseph Conrad, który utworzył z imion: Józef i Konrad. Wybitna twórczość Korzeniowskiego pozostaje zjawiskiem odosobnionym w literaturze światowej, łącząc w sobie nurt romantyzmu z pozytywizmem, symbolizmu z impresjonizmem. Pani Cecylia Judek również opowiedziała naszym Podopiecznym nietypowe ciekawostki z życia pisarza, których nie przeczytamy w książkach czy choćby w Internecie. Zarówno trakcie trwania wykładu, jak i po nim - pytań ze strony Seniorów nie było końca. Żadne zadane pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Dzięki dialogowi Uczestnicy zdobyli dodatkową i nową wiedzę na temat omawianej osobowości. Pani Cecylio dziękujemy bardzo za tak miłe spotkanie i do zobaczenia niebawem.