BIP DPS Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej

Biuletyn DPS -Życie na Romera

Rozgrywki turniejowe Seniorów w Bingo – 12.10.17r.

Według wielu źródeł, Bingo wykształciło się z popularnej, włoskiej loterii „Lo Giuoco del Lotto d’Italia”, w którą grywali zamożni Włosi już w 1530 roku. Loteria ta, była tak popularna, że szybko znalazła swoje miejsce na francuskich oraz niemieckich salonach. We Francji nosiła ona nazwę „Le Lotto” i była ulubiona rozrywką zamożnych arystokratów. W XIX wieku, zasady gry w Bingo, zaczęto wykorzystywać do nauki matematyki w szkołach. Taka forma edukacji, poprzez naukę na planszach, była najbardziej popularna w szkołach niemieckich, gdzie dzieci uczono za jej pomocą matematyki, przyrody oraz ortografii.

Gra Bingo, jaką znamy dzisiaj, wykształciła się z popularnej w latach trzydziestych gry Beano. W Beano grało się za pomocą specjalnych dysków, które losowano z pudełka po cygarach. Beano pochodzi od słowa „bean”, czyli fasola, którą gracze zaznaczali na swoich planszach wylosowane numery. W „fasolową grę” grała cała Atlanta w stanie Georgia, szczególnie podczas wszelkich karnawałów, jarmarków i zabaw. Tam też, producent zabawek, Ed Lowe po raz pierwszy zetknął się z tą grą. Lowe dość szybko zorientował się, że gra może przynieść mu upragniony majątek, gdyż obserwując graczy, widział jak bardzo gra jest wciągająca i jak pochłania wszystkich bez reszty. Lowe jest uważany za ojca „Bingo”, ponieważ właśnie on, jako pierwszy użył tej nazwy i rozpowszechnił grę na całą Amerykę. Nazwa „Bingo” wzięła się ze zwykłego przejęzyczenia, gdy jakiś gracz, krzyknął Bingo zamiast „Beano”.

Bingo niemal od razu stało się wielkim sukcesem. Przyczynił się do tego między innymi Kościół katolicki, w którym poszczególni księża chętnie organizowali w swoich kościołach turnieje gry w Bingo. Dzięki takim turniejom kościół nie tylko zrzeszał wiernych, ale również zarabiał duże pieniądze. Bingo przez wiele lat kojarzone było, jako gra dla osób starszych oraz jako rozrywka na turnusach wakacyjnych. W ostatnim czasie gra stała się popularna w różnych grupach wiekowych. Seniorom Dziennego Domu Pomocy Społecznej Nr 2 dobrze są znane zasady i atuty gry w Bingo! Dlatego też po raz kolejny w tym roku dnia 10.12.17r. odbyły się rozgrywki turniejowe w Bingo. Do gry – jak poprzednio- chętnych nie brakowało! Tuż po śniadaniu liczna grupa Seniorów przy jednym stole rozpoczęła wspólną zabawę. Podczas turnieju towarzyszyły spore emocje, a graczy nie opuszczał dobry humor i nastrój. Był to z pewnością nie pierwszy ale i nie ostatni turniej w Bingo!